Zbulohet ilaçi kundër kancerit të lëkurës

Zbulohet ilaçi kundër kancerit të lëkurësFitokemikalia e njohur me emrin BEC5 është ekstrakt patëllxhani, i cili u zbulua nga doktori Bill E. Cham, pasi dëgjoi për mjekësinë popullore nga fermerët australianë.

Në fakt, ata e zbuluan këtë ilaç kundër kancerit të lëkurës duke shëruar bagëtitë. Fermerët kanë kuruar bagëtitë duke aplikuar një përbërës të bërë nga farat e frutit të njohur si “molla e djallit”, latinisht Solanum linnaeanum, Kjo bimë është pjesë e familjes Solanacea, e cila përfshin perimet e tilla si domate dhe patëllxhan.

BEC5 lidhet me receptorët në sipërfaqen e qelizave të kancerit. Pasi që qelizat “mashtrojnë” ekstraktin e patëllxhanit, vjen deri në shkëputjen e kësaj lidhjeje dhe kështu qelizat e kancerit shkatërrohen, ndërsa përmbajtja e tyre ri-absorbon trupin.

Në shërimin e mbi 80 mijë rasteve të kancerit të lëkurës, BEC5 ka treguar efektivitetin e vet. Në fakt, jo-melanomat pushtuese dhe jo-pushtuese të kancerit të lëkurës janë kancere që mund të trajtohen me patëllxhan. Kanceri në secilin rast është kuruar dhe nuk është kthyer më. Banorët nga Australia, falë kësaj fitokemikalie, kurojnë kancerin e lëkurës në këtë mënyrë për dekada.

Shkencëtarët kanë thënë se BEC5 mbyt qelizat e kancerit, por nuk dëmton qelizat tjera të shëndetshme në trupin e njeriut. Gjithashtu mund të përdoret për trajtim të keratozës, si dhe kundër djegies së lëkurës nga dielli ose edhe kundër plakjes.

Keratoza atkine në shumë raste shkakton kancerin e lëkurës. Në fakt, ekspozimi i tepërt në diell shkakton njolla të kuqe në lëkurë të cilat formohen nga qelizat anormale që mund të ndryshohen në qelizat malinje.

Një tjetër formë e zakonshme e kancerit të lëkurës është kanceri i qelizave rozë. Ky kancer shkakton rreth dy mijë vdekje në vit, transmeton Koha.net. Ky ind është në formën e lythave dhe ka skajet e çrregulluara, por mund të kurohet po ashtu nga ekstrakti i patëllxhanit.

Kjo materie nga patëllxhani ka treguar sukses në mbi 78 për qind të rasteve kur është aplikuar për tetë javë me radhë. Po ashtu është përdorur edhe si krem për 25 vjet në hulumtimet klinike në Australi dhe Britani të Madhe.

Shkencëtarët thonë se ky krem është 100 për qind i suksesshëm në eliminimin e kancerit të lëkurës, dhe këto pesë vitet e fundit asnjë rast nuk është kthyer pasi që këtë krem e kanë përdorë për 12 javë rresht.