“Vrasësit” e celulitit: Dy ushqimet që do t’ju bëjnë të lire nga “lëvozhga e portokallit”

Po vjen pranvera dhe moti po ngrohet, që na paralajmëron tashmë se duhet të punojmë në figurën tonë dhe në ushqim në mënyrë që me kostumin e larjes të shëtisim me krenari gjatë verës.Armiku më i madh i grave, kur është fjala për pamjen, përveç peshës, është edhe celulititi.

Maskat, kremërat, shiritat ngjitës janë vetëm disa nga produktet që industria kozmetike i paraqet me krenari.Megjithatë, të njëjtin efikasitetit mund ta kenë edhe dy ushqime nga kuzhina juaj.2 muaj më parë Pija “magjike” që dobëson dhe zhduk njëherë e mirë celulitin

Në fakt, fjala është për sodën bikarbone dhe mjaltën, për të cilat ekspertët thonë se janë mrekullibërëse në largimin e celulitit. Për t’u siguruar se çfarë ata thonë është e nevojshme që një lugë me mjaltë e përzieni me një lugë gjelle të sodës bikarbone dhe shtoni pak ujë, pastaj masën e lyeni në zonat problematike dhe bëni masazh.

Është e rëndësishme që intensiteti i masazhës të jetë më i fortë dhe të zgjatë për tre minuta deri sa lëkura bëhet e butë dhe e kuqe. Soda është një piling natyror ndërsa mjalta do të hidrojë lëkurën tuaj. Pas disa prej këtyre masazhave ndoshta tashmë e vëreni dallimin.