Vitaminat dhe mineralet për flokë të shëndoshë

Vitaminat dhe mineralet që ndikojnë në shëndetin dhe bukurinë e flokëve

 

• Vitamina B5: vezët, mishi, mish peshku, drithërat

• Vitamina H: të kuqet e vezës, kërpudhat

• Vitamina A: mëlçia, gjalpi, vezët, karota, spinaqi, kajsia

• Vitamina C: majdanozi, lule lakra, patatja, molla, spinaqi, domatja, limoni, portokalli

• Sulfuri: peshqit e detit dhe guackat, bizelja, spinaqi

• Zinku: guackat, peshqit, mishi

• Bakri: bananet, dardhët, kumbullat, tharma e birrës, kakaoja

• Hekuri: pemët e tharta, spinaqi, vezët.