Vetem 75 minuta ne dite dedikuar dashurise

Marredheniet ne cift kane pak momente gjate dites te jetojne qetesisht ne intimitet, i cili nuk do te thote patjeter te kene raporte, por vetem per te qendruar bashke,duke folur dhe duke iu dedikuar partnerit.

Marredheniet ne cift kane pak momente gjate dites te jetojne qetesisht ne intimitet, i cili nuk do te thote patjeter te kene raporte, por vetem per te qendruar bashke,duke folur dhe duke iu dedikuar partnerit.

Dita e zakonshme fillon ne 7 te mengjesit, behemi gati, shkojme ne pune dhe vijme ne shtepi ne oren 17. Pergatitet darka, rregullohet shtepia, luajme pak me femijet duke degjuar tregimet e tyre, dhe me pas shkon ora per te fjetur. Por ekziston nje moment perfekt. Cili? E zbulojme se bashku.

Sipas nje sondazhi i cili u studiuan 3000 persona nga Asia News International (ANI), per ciftet te cilet punojne “momenti perfekt” te cilet me ne fund mund ti dedikojne njeri tjetrit te qetesuar ne fund te dites eshte 20: 44.

Per te lene pas shpatullave stresin e dites duhen 39 minuta. Dhe koha ku burri me gruan arrijne te qendrojne bashke ne 24 oreshin e perditshem eshte i barabarte me 75 minuta ne total. ” Kjo nuk do te ishte normale, por ne shoqerine tone behet, per shkak te orarit te punes qe eshte shume i zgjatur”, shpjegon Cary Cooper, docent ne Organisational Psychology and Health della Lancaster University Management School ne Angli.

Per me teper, femrat punojne shume edhe brenda ne shtepi, edhe pse ne vitet e fundit bashkepunimi eshte rritur, 60% pergatisin darken, 70% e meshkujve pranojne se duan te qetesohen para grave te tyre/ikub/