Ushqimet që përshpejtojnë metabolizmin dhe djegin dhjamin

Ushqimet mund të përshpejtojnë metabolizmin, kështu mund të digjni më shumë kalori. Ja cilat ushqime duhet të konsumoni që të digjni dhjamin dhe të humbisni kilogramët e tepërt.

Specat djegës – përmbajnë kaspaicin, një përbërës që ndihmon në djegien e kalorive.

Drithërat – Ju digjni dy herë më shumë kalori kur konsumoni ushqime të pasura me fibër krahasuar me ato të përpunuara.

Çaji jeshil – përmban një përbërës të quajtur EGCG, që përshpejton metabolizmin.

Thjerrëzat – janë të pasura me proteina e fibra dhe të ulëta në kalori.

Mish pule – Ju digjni rreth 90 kalori duke tretur një gjoks pule me 300 kalori.

Produktet e qumështit me pak yndyra – Të pasura me kalcium dhe vitaminë D, këto ushqime mund të përshpejtojnë metabolizmin.

Kafe – Një studim ka zbuluar se konsumuesit e kafe kanë normë metabolike 16% më të lartë.Burimi: Health.