Te puthesh te ben mire

Puthje franceze, puthje spanjolle, puthje e stampuar, puthje hollandeze, puthje akademike. Puthja eshte nje shkence. Ja cfare duhet te dime per te puthur sa me mire.

Te mesojme te puthim

Nese jemi te zot per te puthur qe ne vogeli kjo eshte treguar nga vezhgimi i bere ne shume specie kafshesh.

Nga nje vezhgim bere mbi shimpazete ka treguar se ato kane rezistuar duke u puthur per 12 minuta, xhirafat pelqejne te kryqezojne qafat e tyre te gjata, ndersa njerezit mesojne teknika specifike nga fimat ne TV etj. Ne fakt, te puthesh, mes te tjerash, heq stresin fale prodhimit te kortizolit i cili eshte hormoni i stresit.

Te puthesh si francezet, spanjollet apo hollandezet?

Te puthesh duket se eshte gjest universal mes njerezeve. Antopologia Helen Fisher  ka verejtur sesi disa fise te Afrikes, puthja ju duket e neveritshme, dhe qe puthja eshte pothuaj e “panjohur” mes banoreve te Afrikes. Edhe Eskimezet, ashtu sikurse dihet, nuk puthen por prekin reciprokerisht hunden, ne Zelanden e Re, populli Maori perdor hunden ne menyre te ngjashme sikur ne perdorim buzet, edhe pse nuk ekzistojne rezultate te mjaftueshme per te konfirmuafr se keto praktika prodhojne te njejten ndjenje kenaqesie, mesa duket njerezit kane nevoje te puthen nepermjet zones orale per te ndjere kenaqesi.

Nje marredhenie pa puthje?

Nga faktet, pothuaj te gjitha marredheniet fillojne duke u puthur. Kjo lejojne eleminimin e substancave si dopamina. Kjo ne pergjithesi sjell eufori, eksitim ne nivele te larta. Por gjerat fillojne te ndryshojne me kalimin e kohes kur keto emozione veshtire se asociohen me probleme te tjera ne jete.Ky mekanizem nuk mbahet gjalle me te njejtin partner dhe per kete arsye eshte pergjegjes per kerkimin e partnereve te rinj i cili rezulton me i kendshem per tu puthur./ikub/