Te mira e portokallit

Sipas shkencetareve amerikane, nje nga frutat me te shendetshme per organizmin tone eshte portokalli.

Edhe pse me nje shija pak te ithet qe vjen si pasoje e flavonideve te cilet jane shume te rendesishem per elasticitetin e kapilareve te gjakut, te mirat e portokallit nuk kane te krahasuar. Sipas specialisteve ai forcon sistemin imun te organizmit, dihmon ne tretjen e ushqimeve dhe ne humbjen e peshes si edhe zvogelimin e celulitit. Por keto nuk jane te vetmet te mira qe ka portokalli.

Vetem lekura dhe farat e tija permbajne lipide, vajera bimore dhe yndyra, element keto shume te dobishem per organizmin human. Gjithashtu, flavonoidet e portokalleve mund te neutralizojne efektet negative te konsumimit te ushqimeve te shpejta, sidomos te ushqimit te pasur me yndyra dhe sheqerna.

Ai eshte mjaft i pasur me kalium i cili sherben per te fortesuar muskulin e zemres, ndihmon ne elasticitetin e lekures, lufton semundjeve e veshkave, tensionit te larte te gjakut, etj. Gjithashtu portokalli eshte shume i pasur me kalcium, fosfor, magnezium, hekur, zink, mangan, bor, brom, flour, squfur, baker, nikel, krom, alumin, strancium dhe titan.

Ky agrum permban substanca nga grupi i fotokemikaleve me veti antikancerogjene dhe lengu i tij permban mbi 20 aminoacide. Ne vetem 100 gram te lengut natyral te portokallit specialistet na bejne me dije se mund te sigurojme rreth 189 kj energji, 86 uje, 0.2 gr yndyra totale, 1.4 mg natrium, 125-195 mg kalium, 9.2 karbohidrate totale, 2.2 fibre dietike, 7 gr sheqer, I gr protein, calcium 42 mg, hekur 0.6 mg, 24 mcg acid folik, vitamine C 50 mg dhe afro 90mcg Vitamine A.