Te ikni pak dite para marteses

Martesa eshte vertet momenti me i bukur dhe shume pritur ne jeten ne nje femre.

Nese do ishte keshtu nuk do ekzistonte divorci, nje arme e domosdoshme kur martesa perfundon, por jo vetem kjo: shume shpesh eshte burim i nje dhune familjare, fizike ose psikologjike dhe mundesia  e fundit e nje femre eshte te rimarri perseri jeten e saj.

Por a eshte e mundur qe nje nuse te iki perpara marteses?
sigurisht qe po : Martesa nuk eshte nje zgjedhje qe behet kollaj, sepse kerkon nje doze te mire qetesie dhe perqendrimi ne pranimin e tjetrit. Disa personave me mendimin  te zgjohen per krah dite per dite prane te njejtit burre e terrorizon vertet, por si do qe te jete e gjithe jeta nuk eshte nje disheze.

Keshtu qe jane disa persona qe martohen dhe pas disa muajve , perballen me bezdi, me nje divorce te shtrenjte dhe te gjate. Pse?  Nuk do ishte me mire te perballemi me dyshimet tona para marteses ose te provojme bashkejetesen, per te kuptuar se c’eshte jeta e jetuar prane dikujt tjeter.

Nese keni dyshime, me mire te ndaloni organizimin e marteses. Eshte dicka qe te ben te kesh frike, sepse eshte e mundshme qe te kete shume aspektativa nga ana e partnerit qe pret nga ju.

Por gjithashtu dhe nga ana e te afermve qe kane lidhje me martesen,si do qe te jete nuk duhet te silleni gjithmone ashtu sic presin te tjeret. Te presesh qe me pas te braktisni nje person nuk do bej gje vecse do shtoj dhimbjen e ndarjes.

Te merrni pak pushim per te reflektuar, eshte gjeja me e sakte qe mund te beni, ti flisni hapur partnerit tuaj dhe te mundoheni ti sqaroni qe eshte me mire keshtu.

Ai nuk do e marri mire, por duhet te provoni, nese dashuria e ka drejtuar lidhjen deri ne ate moment. Askujt nuk i pelqen refuzimi , por nje histori , nje martese ne kete rast , qe shkon perpara thjesht per inerci eshte vetem zakon sepse nuk ekziston me ajo shkendija qe gjate takimeve te para, ju shkelqente syte dhe te skuqeshit nga faqet./ikub/