Soda e bukës për qeskat dhe nxirjet nën sy

Soda bread to the air sacs and bruising under the eyeSoda e bukës gjatë viteve të fundit është bërë aleati më i mirë i femrave, në luftë kundër puçrrave, lëkurës së thatë, celulitit dhe qeskave të zeza të syve

Përpos që përdoret për qëllime të ndryshme në amvisëri, soda e bukëve është një preparat i cili është efikas edhe për largimin e të të ashtuquajturave qeska të syve, respektivisht të pjesës së nxirë që paraqitet nën sy. Soda e bukës është efikase në këtë drejtim, sidomos te rastet kur qeskat dhe nxirjet nën sy janë paraqitur si shenjë e lodhjes.

Përbërësit:

– një filxhan çaji i nxehtë nga kamomili,

– një lugë çaji sodë të bukur.

Përgatitja:

Çaji duhet të jetë i vakët, dmth assesi tepër i nxehtë, meqë në atë rast ai mund ta dëmtojë lëkurën e ndjeshme rreth syve. Përziejeni sodën në çaj, e më pas në atë përzierje zhytni duqet e pambukut, me të cilët fërkoni lëkurën rreth syve. Për më tepër, pambukun e lagur e lini që të qëndrojë në lëkurë për rreth 15 minuta, derisa të pushoni dhe të relaksoheni, e më pas shpëlajeni fytyrën dhe vendoseni kremin e preferuar, apo ndonjë vaj natyror kundër rrudhave, sikur që është vaji i kokosit. Qysh pas tretmanit të parë do t’i vëreni ndryshimet pozitive.