Si te kemi kembe sexy

Por perpara se t’i gezohemi veres dhe mundesise per te treguar kembet e bukura do te na duhet qe minimalisht te tregojme paksa perkujdesje per to. Gjera fare te vogla, por shume te rendesishme.

Ja pese perkujdesjeje kryesore

1. Te kemi nje lekure te zbutur
Para se te dalim ne diell, madje edhe perpara depilimit, shume e rendesishme eshte trajtimi i lekures se kembeve ne funksion te zbutjes dhe pastrimit.
Kjo na ndihmon per te pastruar lekuren nga qelizat e vdekura qe ne formen e zonave te bardha na shfaqen kryesisht ne pjeset e gjunjve dhe te thembres.

2. Depilimi
Teknika me e thjeshte eshte brisku, ndaj zgjidhni ate me te mirin, me kater tehe. Po keshtu edhe shkuma perkatese.
Mundesia tjeter eshte perdorimi i dyllit. Sigurisht me e bezdisshme.

3. Eleminimi i celuliteve
Fatkeqesisht deri me sot nuk ka nje teknike qe e mundeson ate ashtu sic do te donim, por te pakten jemi ne gjendjete bejme dicka ne kete drejtim.
Egziston nje lloj lozioni me baze kafeine. Por edhe nje masazh i lehte i kembeve me kremra hidratante.

4. Pedikyr
Vecanerisht perpunimi i thonjeve eshte shume i rendesishem. Per kete mire eshte qe prerja te shoqerohet edhe me limim te tyre. I rendesishem eshte edhe procesi i ngjyrimit te tyre.

5. Perdorimi i kremrave dhe vajrave nxires.
Eshte e qarte qe ekspozimi i kembeve te bardha ashtu sic dalim nga dimri, nuk eshte dicka shume simpatike. Ne kete rast mund te perdorim paraprakisht kremra dhe vajra qe erresojne sadopak ngjyren e lekures. Llampat nxirese do te jene edhe me mire./ikub/