Si te humbni peshen e barkut

Si te humbni peshen e barkut1. Pi me pak duhan: nikotina rrit nivelin e kortizolit, hormonit te stresit, qe favorizon grumbullimin e dhjamit ne bark.

2. Mos pi alkool: sjellin shume kalori pijet alkoolike. Per me teper qe ashtu si nikotina, shton kortizolin dhe dhjamin ne bark.

3. Qendro drejt: keshtu barku del me pak. Kur je ne kembe imagjino se ke nje litar ne koke qe te terheq drejt çatise.

4. Qendro ulur dhe pozicionuar mire: Kur je ulur ne karrige pozicionoje shpinen mire. Barkun brenda dhe kembet te mbeshtetura te dyja ne toke. Nese karrigia eshte shume e larte, perdorni nje mbeshtetese per kembet.

5. Forcojeni shpinen me ane te peshave, ne kete menyre nuk do ta harkosh perpara duke e nxjerre me ne pah barkun e madh.

6. Provo kercimin e barkut: eshte i kendshem dhe te forcon muskujt e barkut. Veç te tjerash nuk dobeson tensionin dhe te sjell ne humor.

7. Beni punet e shtepise: kalojeni fshesen e rrymes para dhe parapa ne shtepi, sepse ndihmon ne uljen e barkut. I njejti efekt vjen dhe nga ushtrimi i kopshtarise: te ulesh dhe te ngrihesh shpeshhere per te pastruar barerat p.sh. te kontrakton dhe ç’kontrakton muskujt e barkut.

8. Vishu ne menyre komode. Kur e ke barkun e fryre ose kur je shendoshur, evitoji pantallonat dhe fundet e ngushta qe nxjerrin ne pah defektin. Derisa te fitosh linjat syno per kemisha te gjata qe fshehin format e trupit.

9. Ha shume fibra vegjetale: te cilat i gjen ne frutat e perime: ato ngopin dhe largojne kapsllekun.

10. Pi shume uje: te pakten 8 gota pak e nga pak gjithe diten. Ndihmon zorret te funksionojne me mire, sepse zbut jashteqitjet. Kundershton shtimin e lengjeve ne bark te cilat sjellin fryrje.