Si te hidratojme lekuren ne menyre natyrale?

Hidratimi eshte nje fjale pak e njohur deri te dyzetat, kur fillon te behet nje domosdoshmeri.

Dhe vetem ne kete moshe qe gruaja behet e vetedijshme per gjendjen e lekures dhe ne vecanti te lekures per shkak te shfaqjes se rrudhave, vendos per te nderhyre me kremerat kozmetike me te pershtatshem.

Shendeti i lekures nuk kalon vetem nga kure siperfaqesore, por perkon me nje seri faktoresh, nje ushqim korrekt, i cili mundeson zevendesimin e lengjeve ne trup dhe nje hidratim i mire i dermes, shtresa e fundit e jashtme e lekures e pranishme ne te gjithe trupin.

Rendesia e hidratimit

Gjate dites eshte e nevojshme qe te zevendesohen 4 mije centimetra kub uje qe cdo dite humbasin.

Kriperat minerale, vitaminat dhe proteinat merren me ane te ushqimeve, ndersa pijet e ngjashme, duhet te korrenspondojne cdo dite me nje liter e gjysem lengje.

Mungesia e hidratimit, sidomos ne stinen e veres, prodhon simptoma te pakendeshme si tretje e dobet, ruajtjen e ujit dhe enjte, nervozizem, lodhje dhe natyrisht, lekure te thate.

Ndryshimi i stines

Jane pikerisht stinet, me ndryshimet e temperatures, qe mund t’i shkatojne lekures probleme te medha.

Lekures i duhen dy jave per t’u klimatizuar me nje ambjent te ri dhe per te fituar ndryshimin te nxehte/te ftohte qe dobeson mbrojtjen.

Hidratim me ushqim

Te gjithe shenjat e plakjes se parakohshme te lekures jane te parandalueshme.

Ne tavoline, ne mengjes eshte mire te konsumohet kos, dy gota uje dhe fruta si boronica, kivi dhe kajsi.

Per te plotesuar dieten ne mesdite perdorni serisht fruta dhe kos, ne dreke konsumoni nje pjate makarona me nje luge vaj ulliri dhe perimet jeshile, qe permbajne shume klorofil me permbajtje te rendesishme detoksifikuese.

Ne darke, mjafton nje supe me perime, proteina te lehta nga peshku ose mishi i bardhe, nje panine integrale dhe nje sallate.

Kozemtika rigjeneruese

Vetem ne fund pasi rigjenerohen qelizat e brendeshme, eshte e mundur te nderhysh nga jashte me kremera te vecante. Nje veprim i vogel qe duhet te behet zakon i perditshem per te ndihmuar ne hidratimin e lekures.

Per ta hidratuar ne thellesi eshte metoda ‘Hydrobalance’, e cila perdor formulime te vecanta te acidit hialuronik Nasha, per te parandaluar plakjen e lekures dhe per te mbrojtur qelizat nga radikalet e lira.

Anti-age

Pas moshes 50 vjec, kerkesat ndryshojne dhe kujdesi per te luftuar plakjen e lekures kerkon domosdoshmerisht me shume energji dhe efikasitet.

Pikerisht per kete ne mengjes dhe ne mbremje, eshte mire te zgjedhim nje krem me baze te acidit hialuronik i afte te mbaje ujin brenda ne epiderme, duke rritur veprimin hidratues me disa aplikime gjate vitit, ne qendrat e speciaziuara estetike, nga produkte specifike me baze liposomi dhe nanosomi.