Shihni shume endrra, ja shpjegimi

Ju kane zene lakuriq ne vend publik. Ju bien dhembet. Ju ndjekin. Kur e dini se cka nenkuptojne endrrat tuaja, do te dini edhe si te perballeni me problemet te cilat pavetedijshem ju mundojne dhe ta ndryshoni jeten tuaj.

Jan Valas, psikolog i cili ia ka dedikuar 30 vjet te karrieres se tij studimit te endrrave, pas analizimit te me shume se 100.000 pamjeve te cilat i kishin enderruar pacientet e tij, erdhi ne perfundim se ekziston dhjeteshja, e cila perseritet ne tere boten.

Ato reflektojne modelet fundamentale te jetes, dhe perderisa perpiqeni t’i kuptoni, do ta shihmi jeten tuaj ne nje drite tjeter.

Dikush ju ndjek
Endrra: Enderroni sikur dicka ose dikush deshiron t’ju beje keq. Pa marre parasysh sa shpejt vraponi ose ku fshiheni, nuk mund t’i shmangeni.
Domethenia: Cka do qe ju ndjek eshte pjese e juaja ose situate me te cilen ju frikesoheni te ballafaqoheni dhe per kete nuk mund t’i shmangeni.
Veprimi: Kuptojeni cili eshte shkaktari i tensioneve ne jeten tuaj reale. Ndoshta duket me lehte nese provoni t’iu shmangeni obligimeve, mirepo eshte me mire ta zgjidhni problemin para se te eskaloje.

Nuk mund ta gjeni tualetin
Endrra: Deshperueshem ju duhet tualeti. Mirepo ndodheni ne turme ne mes te qytetit ose duhet te prisni ne nje radhe te gjate. Nese jeni ne zyre ose ne shtepi, tualeti eshte i paperdorshem.
Domethenia: Keni nje nevoje te cilen nuk dini si ta shpjegoni. Pritja ne radhe nenkupton qe ju i veni kerkesat e te tjereve para tuajave.
Veprimi: Menyra me e mire per zgjidhjen e kesaj situate eshte te vendosni veten tuaj ne rend te pare. Kjo mund te duket si egoizem, por eshte shume me lehte te brengoseni per nevojat e te tjereve, kur edhe vete jeni te kenaqur.

Ju bien dhembet
Endrra: Vereni se disa nga dhembet tuaj lekunden dhe fillojne te bien. Ose dhembet shnderrohen ne pluhur. Po ashtu mund te shikoheni ne pasqyre dhe te kuptoni se nuk keni dhembe, ose ju jane rritur dhembet e syrit sikurse te lugeterve.
Domethenia: I tregoni dhembet tuaj kur qeshni dhe kafshoni, ashtu qe ata reflektojne ate se sa keni vetebesim dhe sa jeni te pergatitur per aksion.
Renia e dhembeve tregon qe nje situate ka ndikuar qe ju te keni me pak vetebesim ne aftesite tuaja. Renia e dhembeve tregon qe vetebesimi juaj ka rene, per shkak qe ju keni gjithnje e me pak veterespekt.
Dhembet e vampirit tregojne qe mbeshteteni tek te tjeret qe t’ua rrisin vetebesimin. Veprimi: Per ju eshte problem te keni vetebesim ne cdo situate.. Ne vend se ta shihni te panjohuren si kercenim, shnderrojeni ate ne sfide.

Lakuriq ne publik
Endrra: E shihni veten lakuriq sic u ka lindur nena ne vend publik dhe deshperueshem tentoni ta mbuloni trupin tuaj. Te gjithe njerezit te cilet ecin perreth jush jane teresisht te veshur, por duket qe nuk e verejne gjendjen tuaj. Kuptimi: Ndiheni te cenuar dhe te ekspozuar, ndoshta ne punen apo lidhjen e re.
Askush nuk e sheh pasigurine tuaj sepse paraqiteni person me vetebesim ne cdo moment. Veprimi: Endrra zakonisht na tregon per progresin pozitiv dhe te shendetshem ne jetet tona,.
Ben thirrje qe te shkelni ne territoret e panjohura dhe tregon talentet tona. Nese jeni te kujdesshem ne hapjen para njerezve, ndoshta do te enderroni edhe qe e keni ftohte. Te treguarit se kush jeni ne driten e duhur mund te nxis nervoze, por nuk duhet te hezitoni vetem pse keni frike qe dikush do t’ju gjykoje.

Nuk jeni te gatshem per provim
Endrra: Keni provim te rendesishem, por te shokuar kuptoni qe aspak nuk e dini lenden. Eshte shume vone per te mesuar dicka, keshtu qe deshperoheni. Kuptimi: Fakti qe nuk jeni te pergatitur tregon qe zakonisht pergatiteni ne menyre pedante per cdo detyre.
Por vetes i keni caktuar standarde te larta dhe prandaj jeni te nervozuar qe do te keni rezultate te keqija. Por, nuk jane te tjeret ata qe ju gjykojne – por vete ju.
Veprimi: Kur e gjykoni veten shume ashper, do te ndiheni si te deshtuar pavaresisht asaj sa jeni te suksesshem. Menyra me e mire per te vazhduar me tej eshte te relaksoheni dhe te mendoni se cka ju ben te lumtur dhe te permbushur ne jete.

Enderroni qe fluturoni
Endrra: Se pari keni ndjenjen sikur rrini pezull, pastaj ngriteni ne qiell dhe fluturoni ne ajer. Keni ndjenjen e eksitimit te madh. Kuptimi: Keni dale nga situata e cila ju ka lidhur per nje vend, tani ndiheni thuajse nuk ekzistojne kufijte, jeni te lire “si zogu”.
Veprimi: Edhe pse nje clirim te tille mund ta perceptoni si fat, vete e keni krijuar mundesine. Shqyrtoni edhe mundesite tjera qe ju ofrohen ne jete, per te kerkuar edhe mundesi te reja per fluturim.

Enderroni qe rrezoheni
Endrra: Cdo gje duket normale, por pastaj per nje moment ndieni qe toka ju leviz nen kembe, kalamendeni dhe rrezoheni. Ndonjehere Renia eshte me e vogel, heren tjeter vetem pengoheni ose rrezoheni nga shkembi ne humnere. Kuptimi: Kjo do te thote frike nga humbja e kontrollit.
Renia sugjeron qe duhen te liroheni nga pergjegjesite qe ju mundojne. Veprimi: Kjo enderr shpesh eshte e nxitur me stresin dhe ju shtyn qe te silleni ne menyre me te relaksuar ne disa sfera te jetes. Provoni edhe t’i relaksoni muskujt para se te shkon ne shtrat.

E humbni kontrollin ndaj automjetit
Endrra: Gjendeni ne automjet dhe e humbni kontrollin. Ne menyre te deshperuar tentoni te ngadalesoni sepse i frikesoheni ndeshjes. Kuptimi: Jeni duke menduar per rrugen qe e keni zgjedhur ne karrieren tuaj. Edhe pse gjithcka mund te shkoje sipas planit, ndiheni sikur e humbni kontrollin.
Aksidenti direkt tregon qe jeni te vetedijshem qe ndonje konflikt eshte i pashmangshem. Veprimi: Ne vend se ta leshoni poziten tuaj te tanishme, mendoni per fushat ne te cilat keni kontroll.
Mos u frikesoni te kerkoni per ndihme nga ata qe mund t’iu ndihmojne qe perseri te fitoni ulesen e shoferit. Pranoni qe ka situata te cilat nuk mund t’i kontrolloni.

Gjen nje dhome te paperdorur ne shtepine tuaj
Endrra: Shetisni neper shtepi dhe vereni deren qe nuk e keni pare me heret. Mund ta hapni dhe gjeni hapesiren te cilen pothuajse teresisht e keni harruar. Kuptimi: Shtepite ne endrra na simbolizojne neve, ndersa hapesirat e ndryshme jane aspektet e karakterit tone.
Dera e paverejtur me heret do te thone qe e keni rastin per mundesi te reja eksituese. Madhesia e hapesires reflekton madhesine e shanseve. Veprimi: Ndoshta mendoni qe dini gjithcka per arritjet dhe kufizimet tuaja, por ju keni talente te cilat tek tani duheni t’i zbuloni. Jini te hapur per mundesi te papritura.

Vonoheni
Endrra: Jeni duke shkuar ne takim dhe e kuptoi qe jeni duke u vonuar. Gjate rruges ju ndodhin aksidente dhe gjera qe ju ndalojne te shkon aty ku jeni nisur. E shikoni vazhdimisht oren dhe jeni gjithnje e me shume nervoz qe eshte duke kaluar gjithnje e me shume kohe.
Ndiheni thuajse asnjehere nuk do te arrini atje ku duhet te jeni. Kuptimi: Jeni te shqetesuar qe do ta leshoni rastin dhe qe koha eshte duke kaluar per ta kthyer planin ne veper, sic eshte krijimi i familjes apo arritja e qellimit ne karriere.
Pengesat dhe nderhyrjet tregojne qe jeni duke e sterzgjatur, qe e keni mbushur jeten tuaj me aktivitete tjera, por qe nuk jeni duke arritur asgje me kete.
Veprimi: Jini te sinqerte ndaj vetes dhe vendosni cka eshte vertete e rendesishme ne jete per ju. Kur mirret vendimi, do te filloni ta shfrytezoni kohen ne menyre te mencur, ne vend se ta shpenzoni ne marrezi te rastit apo kalimtare.