Selino lufton migrenën, kolesterolin dhe nxit epshin

Selino lufton migrenën, kolesterolin dhe nxit epshinSelino është jashtëzakonisht e dobishme për shëndetin e njeriut. Ajo ka aftësi për të trajtuar astmën dhe ftohjen, përmirëson tretjen dhe qarkullimin e gjakut.

Sipas studimeve, selino mund të ju mbrojë nga inflamacionet në traktin e tretjes. Selino përmban magnez, vitaminë K.

Përmbajtja e lartë e vitaminës C mund të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe ju mbron nga ftohjet e zakonshme të gripit dhe zvogëlon inflamacione të tilla, si astma.
Përfitimet e shumta shëndetësore të selinos:

Selino ka veti te fuqishme diuretike të cilat ndihmojnë në eliminimin e urinës nga trupi. Kjo është e dobishme për njerëzit që kanë probleme me veshkat.

Selino ka efekte anti-inflamatore dhe për këtë arsye është shumë e dobishme për njerëzit që vuajnë nga artriti, reumatizmi. Ajo mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtjen rreth nyjeve.
-Përmirëson funksionimin e veshkave dhe stimulon eliminimin e toksinave. Gjithashtu, ajo parandalon formimin e gurëve në veshka.
-Mbron nga infeksionet urinare.
-Redukton nivelet e hormonit të stresit në gjak dhe ul presionin e gjakut, mbron nga goditjet dhe sulmi në zemër.
-Trajton probleme shëndetësore.
-Qetëson nervat tuaja.
-Ul kolesterolit
-Nxit epshin seksual
-Parandalon migrenën
Parandalon plakjen e parakohshme
Sipas një studimi nga Univerziteti i Ilinoisnë Chikago, selino përmban flavonoids, të cilat mund të pengojnë rritjen e qelizave të kancerit, veçanërisht ato të pankreasit.