Sekretet e lumturise ne cift

Ne dashuri nuk duhet te kursejme veten, por duhet te jemi te afte te japim shume pa “llogaritur perfitimin”.

Pergatitini pjaten e tij te preferuar ose mbushni vasken per nje banjo te mire, bejini masazh ne shpine, keto jane gjeste qe bejne pjese ne ate pak vemendje te cdo presoni qe padyshim i pelqen.

Gjeja me e rendesishme eshte se ai ose ajo te jete i vetedijshem per fatin qe ka.

Shprehni qarte deshirat tuaja

Enderroni nje fundjave ne cift per pervjetorin tuaj te marteses apo veshje intime per Shen Valentinin?

Mos prisni qe partneri juaj te mbaj mend deshirat tuaja, shprehini! Keshtu do te shmangni pakenaqesite.

Pjesa me e madhe e cifteve te martuar do te deshironin per te kenaqur te tjeret por nuk kane shume ide.

Persa i perket seksit, eshte e njeta gje, nese nuk ja thua qartesisht partnerit tend se cfare te pelqen, cfare deshiron qe te beje dhe si, ose ate qe nuk ju pelqen, nuk do ta mendoj vetem.

Duke i’a kerkuar me edukate, qartesisht (duke i quajtur gjerat me emrat e tyre, per te shmangur paqartesite), ai padyshim do te beje maksimumin per t’ju kenaqur.

Gjeni kohen per ju te dy

Puna, femijet, televizori, faturat…Po cifti mes gjithe ketyre detyrimeve? Cdo dite eshte e nevojshme te ndertoni nje moment ku te degjoni njeri-tjetrin, nje moment intimiteti, gjate se cilit nuk duhet te flitet per punen, as per parate, as per edukimin e femijeve.

Cdokush duhet te merret vetem me tjetrin, me gjendjen e tij shpirterore, ose ne ate qe deshiron te tregoje.

Kjo disponueshmeri reciproke eshte e vlefshme, sepse te jep pershtypjen se egzistoni vertet ne syte e partnerit tuaj.

Percaktoni “15 minuta” vetem per ju te dy, ndersa darkoni vetem ose kur jeni ne shtrat.

Mos vendosni vetem

Per te gjithe argumentat e sjelle, vendimi nuk duhet te merret vetem nga nje anetar i ciftit, por se bashku, pasi keni gjetur nje kompromis te kenaqshem per te dy. Te dy anetaret e ciftit gjendet kshu ne te njetin plan. Kjo do te thote dialog, degjim, me fjale te tjera, respekt reciprok.

Mos bej kryq mbi seksin

Nuk ka cift qe reziston pa nje seksualitet te kenaqshem…Te gjithe ciftet qe “bejne paqe” ne krevat mund ta konfirmojne kete!

Dhe nese ne kete rast nuk ekzistojne norma per t’u percaktuar (numrin e marredhenieve, kohezgjatja e aktit seksual), e rendesishme eshte qe cdokush gjen fitim.

Kjo kekron kohe, fantazi dhe sens praktik, nuk eshte e lehte gjithmone per te bere perpjekje, por loja ja vlen vertet.

Ne intimitet nuk duhet te kurseheni ne paraloje, ndryshon seknografia, pozicionet…dhe keshtu seksulaiteti eshte i kenaqshem, degjoni partnerin tuaj, pershperisni fjale te embla, degjoni ndjenjat dhe deshirat e tij dhe mos hinqi dore kurre se beri lajka!