Pijeni këtë dhe do të gjithë do t’ua kenë zili trupin…

Pijeni këtë dhe do të gjithë do t’ua kenë zili trupin…Mbipesha është ndër shkaktarët kryesorë për zhvillimin e sëmundjeve kronike si diabeti dhe hipertensioni, sipas një informacioni të lëshuar nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO).

Të gjithë jemi dëshmitarë se miliona njerëz ballafaqohen me këtë problem çdo ditë. Sipas disa studimeve të fundit mjekësore, më shumë se dy miliardë njerëz vuajnë nga obeziteti – numër i cili e përfaqëson rreth 30 përqindëshin e popullsisë së botës – dhe të paktën 5 për qind e vdekjeve në planet ndërlidhen me këtë problem, transmeton Telegrafi.

Obeziteti mund të shkaktohet nga lëngjet e tepërta brenda trupit, por edhe për shkak të arsyeve tjera.

Shumë njerëz i nënshtrohen dietave strikte apo edhe ndërhyrjeve kirurgjike për ta djegur dhjamin, mirëpo shumë pak e kanë provuar metodën natyrale e cila merr pak kohë për t’i shfaqur rezultatet.

Për të humbur peshë dhe për ta zvogëluar madhësinë e abdomenit, gjëja e parë që duhet ta merrni parasysh është sasia dhe kualiteti i ushqimit që e konsumoni. Duhet t’i eliminoni të gjitha ushqimet e dëmshme dhe pijet që përmbajnë sheqer.

Veç kësaj, përgatitja e një pije natyrale që përfshinë kastravecët, majdanozin etj., do t’ju ndihmojë jashtëzakonisht shumë, si dhe procedura është tejet e lehtë.

Përbërësit:

– Një kastravec

– Pak selino

– Një tufë majdanoz

– Tri rriska ananasi

Procedura, siç e cekem edhe më lart, është shumë e thjesht. Vetëm pastroni dhe përzieni në një blender. Këtë pije konsumojeni në stomak të zbrazët çdo mëngjes.

Mos e lini më shumë se 15 minuta pasi ta keni përzier sepse mund t’i humbë të gjitha vlerat ushqyese. /Telegrafi/vlerat ushqyese. /Telegrafi/