Perse femijet genjejne ?

A eshte vertet nje genjeshter?
Shume i vogel akoma, femija ka nje imagjinate te tejmbushur. “ Nje perbindesh do te dali seshpejti nga poshte krevatit ose nje avion ka per tu ulur ne kopshtin e shtepise tone?!” Asnje problem per femijen tuaj qe tashme bashkejeton me ato qe thote. Kjo eshte normale sepse ai nuk e dallon akoma endrren ose imagjinaten nga  realiteti, ai shpik disa histori ne te cilen ai i beson.

Rreth moshes 3 vjecare, femija nuk eshte i vetedijshem ndaj genjeshtrave, ai eshte akoma shume i vogel qe te bej dallimin midis te mires dhe te keqes.
Rreth moshes 6-7 vjec, ai fillon ti ndaj gjerat . Megjithate, ai mund te vazhdoj te tregoj historira thjesht per loje.Ne fund te fundit,eshte dicka e kenaqshme te shpikesh personazhe.
Kur femija eshte i vetedijshem per genjeshtren.
Kur rritet, femija genjen me shume per interes. “ A eshte faji i tij !”,  kete fjali ju duhet ta keni degjuar shume here. Kjo eshte edhe “parada” e pare ne boten e tij, ne rastin kur femija juaj ben dicka te gabuar, edhe ne qofte se ka qene  vetem ne shtepi dhe mban vazon e thyer ne duart e tij, ai refuzon dhe nuk e pranon te verteten. Kur femija juaj genjen , ai ju thote mbi te gjitha ate qe deshironi ju te kuptoni. Psh:Sa adoleshente kane  pranuar qe kane marre nje note te mire ne matematike? Femijet shpikin histori per evituar nje ndeshkim, te kene avantazh ose per te terhequr vemendjen e te tjereve tek vetja e tij. Ne qofte se ai genjen e ben mbi te gjitha nga frika se mos nuk e duan me prinderit e tij.Ai fshihet gjithmone mbrapa nje justifikimi te kot sesa  ta marre persiper gabim.
Femijet gjithashtu i tregojne “perralla” shokeve te tyre, kete e ben qe te bie ne sy dhe te duket me interesant. E kunderta mund te ndodhe qe nje genjeshter mund te sherbej qe te fsheh nje realitet shoqerore me te komplikuar. Nje femije mund te thote qe mamaja e tij eshte bere stuardeshe dmth qe ajo e ka lene shtepine.

Po prinderit, si mund te reagojne ?
E gjitha varet nga mosha e genjeshtarit. Kur perballesh me nje femije 3 vjecar qe te  perserit disa here qe qeni ka fuqi magjike,  e vetmja zgjidhje eshte te korrigjosh ate qe mund te jete. Qeni ne fakt nuk ka fuqi ,por femija juaj do te donte qe ai te kishte.
Prinderit insistojne mbi faktin qe te genjesh nuk eshte mire. Duhet te dini gjithashtu qe mesimi i nje te vertete kalon nga genjeshtra. Ne te vertete, nje femije i cili ngaterrohet  ne fjalimin e tij turperohet,ku ne te njejten kohe te tjeret kane indentifikuar qe ne histori  ca pjese jane te shpikura.Kjo do i sherbente si nje mesim  dhe ka shume mundesi qe  nuk do t’ia fillonte shume shpejt (shpikjeve).
Ne qofte se femija juaj genjen per tu bere me interesant, mundohuni te kerkoni se nga se vjen problemi.Mbase femija juaj nuk ka besim ne vetvete ose nuk ndihet i integruar ne klasen e tij.Ne kete rast, atehere,  kerkon qe te terheqi vemendjen qe qe te gjithe te perqendrohen vetem tek ai .
Kjo gje mund t’iu duket shume kontradiktore, por mos i ndeshkoni femijet e juaj. Ne fakt nese ju e coni tek cepi mbas nje genjeshtre , ai  mbase nuk do te kete me deshire : te genjej perseri por me mire keshtu sa per te evituar ndeshkimin. Me mire bejini disa qortime me perkedheli qe ai te kuptoj qe e ka gabim dhe qe ju dyshoni seriozisht qe qeni nuk e ka grisur fletoren e motres se tij te vogel. Beni qe ai ta pranoj dhe te thote te verteten.
Ne qofte se e pranon gabimin pergezoheni ate. Kjo gje nuk eshte e veshtire te pranohet, kur ai ka genjyer. Megjithate tregojini nje shembull te mire. Mos genjeni kurre per moshen e e femijes tuaj thjesht per te marre nje bilete me cmim te ulet dhe mos harroni se femija juaj ju merr si model.