Përdorimet e çajit të gjelbërt bën mrekulli edhe për bukuri

Përdorimet e çajit të gjelbërt për bukuriTë gjithë e dimë që çaji i gjelbërt është pije e shëndetshme por kohëve të fundit ai po përdoret edhe për bukuri

Çaji i gjelbërt përmban antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e kancerit, rrit metabolizmin tonë dhe përmban më pak kafeinë se kafeja, dhe është pija perfekte që përmirëson funksionin e trurit tonë dhe na jep energji. Këto janë vetëm disa nga përfitimet kur është fjala për shëndetin tonë, por ky çaj mund të jetë i dobishme në rutinën tonë të bukurisë. Dëshironi të dini se si ky çaj bën mrekulli?

Toner për lëkurën

Për të bërë këtë toner, ju duhet vetëm një qese të çajit të gjelbër. Kjo mund të ndihmojë lëkurën tuaj të duket e ndritshme, minimizon poret dhe redukton inflamacionin. Ky lëng përmirëson hidratimin, dhe këto janë vetëm disa nga përfitimet! Vloni gjysmë litra uji, dhe vendosni një qese çaji brenda dhe lereni të ftohet. Pas disa minutave hiq qesen e çajit, shtrydh lagështinë e paketës së çajit dhe ja u bë!!

Kripë banjoje

Për këtë gjë ju duhen dy qese të çajit të gjelbër, një filxhan kripë, një ose dy lugë lëkura agrumesh organike dhe 10 pika limoni, mandarine, portokalli dhe vaj esencial. Të paketuara në mënyrën e duhur, ju mund t’i përdorni ato si dhurata!

Maskë për fytyrën

Siç u përmend më parë, çaji i gjelbërt mund të ndihmojë lëkurën tonë të duket më bukur! Për këtë maskë fytyre, ju duhet ekstrakt i çajit të gjelbërt, Aloe Vera lëng, vaj jojoba. Aplikoni maskën në fytyrë dhe lijeni atë për 20 minuta. Për shpëlarje ju mund të përdorni një leckë të ngrohtë të larë. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, maska mund të shkaktojë skuqje dhe acarim, kështu që të jenë të kujdesshëm!

Qetësues për sytë

Ne të gjithë kemi ato ditët kur nuk kemi fjetur mjaftueshëm gjumë, jemi të lodhur, ose për çfarëdo arsye i kemi sytë tanë fryrë. Mënyra më e mirë për t’i dhënë vetes një vështrim të ri është që të përdorin çaj jeshil kombinuar me tranguj. Raporti duhet të jetë 50:50. Mbajeni përzierjen në frigorifer dhe ta përdorni çdo mëngjes duke i vendosur ato në sytë tuaj për pesë minuta.