Maskë për flokë të thatë e të ashpër

Keni flokë të thatë e të ashpër që elektrizohen dhe kanë maja të dyfishta? Një maskë bajamesh dhe vaj ulliri, forcon barrierat mbrojtëse të fijeve të këtyre flokëve. 

Përzieni 3 lugë vaj ulliri me dy lugë mjaltë dhe përhapeni këtë masë kudo në flokë, e sidomos në fundet. Mbështillni flokët me qeskë plastmase ose me një kapuç dushi dhe lërini kështu për rreth 15 minuta.

Në vazhdim shpërlajini me ujë të vakët dhe lajini me shampon tuaj të zakonshëm.