Maska me portokall për fytyrë të yndyrshme

Maska me portokall, për fytyrë të yndyrshmePortokallet janë një frut me shumë vlera ushqyese për organizmin pasi janë të pasura me Vitaminë C, me acid askorbik, me vitamin B6, flavonide dhe fibra.

Kur aplikohet si maskë në fytyrë, portokalli ndikon në largimin e yndyrës së tepërt nga lëkura duke e pastruar atë. Ndërkohë nga ana tjetër kur përzihet me mjaltë, kjo maskë e hidraton lëkurën në mënyrë perfekte.

Mënyra e përdorimit:
Përzieni lëngun e gjysmë kokrre portokalli me pak mjaltë dhe aplikojeni në fytyrë. Lejeni maskën të veprojë për 20 minuta e më pas shpëlajeni me ujë të vakët.