Maska për fytyrë me gjalpë

Mund të ju duket e çuditshme mirëpo maska me gjalpë bënë mrekulli për fytyrën dhe për më tepër, ajo është e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, transmeton Indeksonline.

Vendosni një lugë nga gjalpi i butë pa kripë në bluajtës. Gjalpi është një burim i mahnitshëm i vitaminës A dhe është shumë i përshtatshëm për një maskë për fytyrë të ndjeshme, të dëmtuar apo për trajtimin e djegieve nga dielli.

Shtoni një dredhëz të madhe në bluajtës nëse keni lëkurë normale të fytyrës. Ato janë të pasura me acide alpha-hydroxy dhe ndihmojnë në pastrimin e akneve dhe lëkurës në përgjithësi. Vendosni një të tretën e një trangulli në bluajtës në mënyrë që të trajtoni edhe probleme e qeskave të syve dhe në pjesën 3 qafës. Shtrydhni një lugë të madhe lëng të freskët limoni në mënyrë që maska të bëhet më e përshtatshme për aplikim në fytyrë.

Më pas, theni një vezë dhe shtoni të kuqtë e vezës në bluajtës. Veza përmban shumë albumina gjë që ndihmon në trajtimin e poreve të zgjeruara dhe rrudhave. Pas kësaj, përzini mirë të gjithë këta përbërës dhe maska për fytyrën tuaj është gati. Aplikoni këtë maskë së paku një herë në ditë në fytyrë dhe qafë dhe lëreni të qëndrojë për 10 deri në 15 minuta përpara se ta pastroni me ujë të ftohtë.