Lekura eshte si toka

Jep frutat me te mira nese respekton ritmet e saj natyrale.
Cikli ditor

Hormonet rregullojne ciklin jetesore te nje gruaje, nga puberteti deri tek menopauza. Kane gjithashtu influence ne strukturat e epidermes.

28 dite: Nje periudhe e rendesishme per femren. Shenon ciklin menstrual por edhe ndryshimin e te gjitha qelizave te epidermes. Kjo analogji nuk eshte e rastesishme, ajo percakton ciklin e vazhdimit te rinimit. Ne cdo faze  te jetes, lekura ka nje pamje dhe perberje te ndryshme, qe lidhen me hormonet qe aktivizohen per te rregulluar si prodhimin e yndyres edhe vete strukturen qelizore.

Gjate adoleshences, prodhimet e yndyres mbahen ne nivel te balancuar mbi bazen e vajit te agrumeve, perberja nga rozmarina, anti-thares dhe anti-mikrobike. Gjate Shtatezanise , periudhe ne te cilen lekura eshte shume e hapur, nevojitet ti kushtohet shume vemendje perberjeve aktive te kremrave. Duhet perjashtuar kafeina, tiroksina ose vajrat esemciale. Duhen perdorur ekstrakte bimore te lengeshme sikur vaji bimor. Per te gjitha moshat, rigjenerimi qelizor nuk forcohet ndonjehere, nje peeling ne jave eshte i mjaftueshem. Gjate menopauzes, duhet nderhyre ne perberjen fizologjike te lengjeve ose kremra me baze fitoestrogjenes, pastaj riforcohet prodhimi qelizor me vitamina, ekstrakte aloe, dhe me te rejat e fundit, perberjet me molle.
Kronologjia mes dites dhe nates

Alternimi mes dites dhe nates, bioritmi me i studiuar, ndikon edhe ne veprimin e qelizave. Produktet farmaceutike jane pergjegjese per realizimin e produkteve gjithenje e me te efektshme.

Dita

Lekura ka nevoje per mbrotje nga dielli dhe nga agjentet atmosferike. Qelizat perceptojne variacionet e drites dhe pershtaten duke nxitur makanizmat mbrojtes. Gjate dites nevojiten kremra hidratuese me perberes aktive antioksidues, duke qene se gjate saj ka humbje uji. Nese pastrimi i shpeshte  eshte i nevojshem, produktet anti-yndyrore, sidomos gjate periudhave me temperatura te uleta, duhen reduktuar. Kur tentojme eleminimin e qelizave ne nje mase te madhe, ne kete rast shfaqet nje reagim mbrojtes, i cili rrit, paradoksalisht, prodhimin e qelizave te tjera dhe keshtu gjendet befas  me nje lekure me te tendosur. Ne aspektin mbrojtes, prodhimi i yndyres arrin kulmin e tij ne moshen 13 vjece, ph arrin gjithenje e me shume acid dhe lekura behet me rezistente nga bakteret. Ne fund te fundit pasditeve lekura eshte me e ekspozuar ndaj alergjive, por me rezistente ndaj dhimbjes. Eshte momenti per nje pastrim te thelle dhe per te sjelle lekuren ne nje gjendje te kenaqshme duke e zbutur ate gjithashtu.

Nata

Metabolizmi i epidermes rritet nen ndikimin e aktivitetit hormonal: mes ores 23:00 dhe 03:00 te mengjesit, rigjenerimi qelizor arrin kulmin. Qelizat jane te impenjuara duke rindertuar ate qe eshte shkaterruar gjate dites. Lendet toksike eleminohen, shtresa mbrojtese e yndyres zhduket, qarkullimi i gjakut rritet dhe poret e lekures oksigjenohen. nata eshte momenti me i pershtatshem per te perdorur trajtime nomalizuese. Rekomansimi i vetem e me i mire eshte qe te mos perdoren kremra qe thajne shume lekuren, por te perdoren kremra te tille me vajra bimore. Nje mbremje ne muaj, fytyra mund te lihet e lire pa trajtimet dhe kremrat e ndryshme, nje menyre per tu mesuar qe te mbeshtetemi edhe ne forcat tona./ikub/