Konsumimi i uiskit te jep nje dhembje koke se vodka

Konsumimi i tepert i uiskit te jep nje dhembje koke me te forte se vodka. Keshtu thone nje grup shkencetaresh amerikane, te cilet kane kryer nje studim.


Arsyeja mund te bazohet tek numri i molekulave te quajtura “congeners” qe permban pija me tradite irlandeze.

Por studimi i Brown University sugjeron gjithashtu se te pish vodka gjithe naten nuk do te ndikoje ne permiresimin e performances tuaj ne pune diten e neserme.

95 vullnetaret per studimin, te gjithe te shendetshem dhe konsumatore te rregullt te alkoolit, kaluan nje nate esell para se te kalonin ne pirjen e uiskit apo vodkes naten e ardhshme.

Atyre iu dha aq shume alkool sa qe kaluan nivelin e trete te kufizimit te pirjes. Naten e trete atyre iu dha nga nje pije “placebo” qe nuk permbante alkool dhe me pas u pyeten se si ndiheshin nje dite me pas dhe u vezhguan se sa mire mund te perqendroheshin ne pune.

Vullnetaret qe pine uiski deklaruan se kishin me shume simptoma te dhembjes se kokes, etjes dhe lodhjes krahasuar me ata qe pine vodka.