Keshilla per te luftuar zbokthin

Zbokthi eshte nje problem i cili mund te luftohet me lehtesi me disa keshilla te cilat mund ti vini ne praktik edhe me produktet shtepiake.

Bukuria e flokeve fillon nga lekura e kokes, per kete arsye kujdesi qe duhet te tregoni per lekuren e kokes eshte i rendesishem per floke te shendetshem.

Nje nder problemet me shqetesues eshte zbokthi, aq sa mund te behet nje mankth i vertet per femrat, edhe pse ky eshte zakonisht nje problem mashkullor. Shkaqet jane te shumta, stresi, luhatjet hormonale, por edhe trajtimet e ndryshme te flokeve. Hapi i pare qe duhet te beni, natyrisht, eshte te perdorni nje shampo kunder zbokthit specifike ose mund te pergatitni receta vet ne shtepi per ta luftuar ate.

Ekzistojne receta te ndryshme: mund te perzieni pluhur rozmarine me kripe te ashper para se te lani floket. Trajtimet mund te perdoren me intervale te rregullta, duke qene se jane jo vetem kurative por edhe mund te parandaloni zbokthin.

Evitoni te perdorni produkte agresive, si xheli, llaku apo deodorante, dhe trajtojini floket me delikates, per nje fare periudhe do te ishte mire te pezullonit maskat e bukurise ose eshte e keshillueshme te pergatisni maska te bera vet ne shtepi. Mos harroni, eshte e rendesishme qe lekura te marre fryme, keshtuqe do te ishte mire te evitoni perdorimin e tepert te shalleve.