Kërpudhat ulin rrezikun nga kanceri

Kërpudhat ulin rrezikun nga kanceriKërpudhat janë një produkt ushqimor, të cilët njihen për zvogëlimin e rrezikut të prekjes nga kanceri.

Nëse doni që të keni një efekt më të madh në shëndetin tuaj është e rëndësishme që ju ti konsumoni nën shoqërinë e një filxhani çaj të gjelbër.

Ekzistojnë disa arsye se pse ne duhet të konsumojmë sa më shumë kërpudha si;

Kërpudhat janë të pasura me citinë, e cila pastron arteriet dhe është vërtetuar se ul rrezikun për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës. Këtë e kanë vërtetuar edhe shkencëtarët nga universiteti në Illinois.

Një dozë e caktuar e konsumimit të kërpudhave në ditë është një mënyrë e mirë për të ulur rrezikun për t’u prekur nga Alzhaimer-i për 70 për qind.

Kërpudhat janë të pasura me fibra dietale, të cilat luajnë një rol kyç për shëndetin e zemrës, gjithashtu kërpudhat kanë një ndikim të rëndësishëm dhe në forcimin e sistemit imun.