Joshja e nishaneve

Joshja e nishaneveIshte arma e fort joshese e Marilyn Monroe, Cindi Crawford e benin te vecante… Nese dalin ne pah ne menyren me te mire, nishanet mund te behen me te vertet joshes.

Cfare eshte nje nishan?Emri shkencor i tij eshte (naevus), eshte nje tumor beninj e provokuar nga melanocitet, Qeliza te cilat prodhojne melaninen, pigmenti pergjegjes per nxirjen. Mund te kete forme, ngjyre apo madhesi te ndryshme, nga ngjyre kafe deri tek i zi. Nishanet zhvillohen pas lindjes, gjate femijerise dhe adoleshences.

Ne 1700, femrat aristokratike, aploikonin ne fytyre nishane false. Nishani ishte simbol i pasionit, kur gjendej ne cep te veshit, malicioz kur gjendej afer buzeve.

Arme joshjeje, por edhe kercenim per shendetin, dhe shume te ndjeshem ndaj diellit, i cili rrit rrezikun e nje melanome. Nishanet duhet te mbrohen! Evitoni ti ekspozoni ne diell, per me teper ne oret e nxehta.

Vini re me kujdes ndryshimet e mundeshme te tyre dhe drejtohuni menjehere tek dermatologu, te pakten nje here ne vit per te matur dimensionet e tij.