Ja disa këshilla për të qetësuar refluksin e ezofagut

Valvula e ezofagut që e ndan atë nga stomaku mund të mos arrijë kontraktimin e duhur edhe për shkaqe të ndryshme nga ushqimi.

Për këtë arsye, duhet të ndërmerren edhe këto masa krahas ushqimit të përshtatshëm:

Ndërprisni duhanpirjen, nikotina e çliron muskulin e valvulës së ezofagut.

Evitoni çamçakëzët, karamelet…
Mos u shtrini menjehere pas ushqimit. Evitoni konsumin e vakteve vone ne darke.
Evitoni shtrëngimin e rrobave apo rripit në zonën e mesit.
Konsumoni vakte të shpeshta dhe të vogla.
Nëse jeni mbipeshë, duhet të rrezoni peshën e tepërt.
Flini me gjysmën e sipërme të trupit pak të ngritur me jastëk
Evitoni konsumin e ushqimeve të mëposhtme që nxisin refluksin:
ushqime të skuqura dhe shumë të yndyrshme
menten
qumështin e yndyrshëm
varjat
çokollatën
ushqimet me krem qumështi apo krem pastiçerie
ushqimet e gatshme të tipit “fast food”
Ushqimet e mëposhtme predispozojnë acarimin e mukozës së ezofagut dhe duhen evituar:
agrumet, domatet
kafja
pijet me kafeinë dhe të gazuara
çaji
Ushqimet pikante dhe erëzat gjithashtu mund të shkaktojnë acarim. Si te zgjidhni ndër grupet e ushqimeve

Bulmeti: konsumoni vetëm qumësht dhe kos me yndyrë të reduktuar.
Perimet: evitoni domatet dhe të skuqurat.
Fruta: konsumoni mollë, pjepër, shalqi, banane, pjeshkë, dardhë, mana. Evitoni agrumet, ananasin.
Buke & drithëra: lejohen në përgjithësi të gjitha, përveç atyre që gatuhen me shumë yndyrë ose shume erëza.
Mish & nënprodukte: mishi pa dhjam, gjoksi i pulës, pula e detit, peshku janë të pranueshme. Evitoni dhjamin, mishin me dhjam, sallamet, pancetën.
Yndyrna: vetëm vaj ulliri cilësor, gjalpë i freskët, gjalpë kokosi, në sasi minimale.
Ëmbëlsira: konsumoni ëmbëlsira të gatuara me shumë pak yndyrë dhe sasi të moderuar sheqeri. Evitoni çokollatën.
Pije: lejohen pijet dhe çajrat pa kafeinë, pa mente. Të evitohen lëngjet e agrumeve, pijet me kafeinë.
Supat: të preferohen supat e bëra me pak yndyrë. Të evitohen supat e gatshme dhe ato me krem qumështi apo djathë të yndyrshëm./ shendeti.