Ja 13 këshilla shëndetësore për një jetë më të mirë

Ja 13 këshilla shëndetësore për një jetë më të mirëSi seksi, pastrimi i dhëmbëve me fije dentare, dhe e qeshura me shpirt mund të bëjnë një jetë të gjatë dhe të mirë.

Autori me shitje më të madhe Mehemet Oz, M.D, shpjegon:Pacientët e mi janë edhe mësuesit e mi më të mirë.
Ata më kanë mësuar se si të komunikoj qartë dhe si të jetoj një jetë më të mirë.

Në shfaqjen The Dr. Oz Show, kam vënë re se, në radhë të parë njerëzit janë të përfshirë emocionalisht, ndryshimi ndodh shpejt, veçanërisht nëse
ata mendojnë se dashuria e tyre është lënë poshtë nga të dashurit e tyre. Ndryshimi duket i frikshëm.

Ne duam rutinat e thjeshta që të mund t`i ndjekim automatikisht. Përvetësoni disa prej këtyre hapave , gjë që gjithsecili mund ta bëjë, dhe do ta doni më shumë jetën tuaj brenda vetëm dy javësh.
Dhe ju do të jetoni më gjatë. Provojini, për mua kanë funksionuar më së miri.

Dobitë e të qeshurës
E qeshura jo vetëm të lehtëson stresin, promovon lidhjet sociale, dhe ul presionin e gjakut, mund të rritë gjithashtu sistemin tuaj imunitar. Kështu që sillini vetëm humor në jetën tuaj, qoftë kjo nga miqtë tuaj apo nga emisionet televizive.

Mos harroni mëngjesin
Fibra në mëngjes do të thotë më pakë uri në pasdite vonë, kur ju e ndieni veten të lodhur dhe të babëzitur nga sheqeri i tepërt. Doza ime në mëngjes është e çeliktë, me miell tërshëre, përzier zakonisht me rrush të thatë, arra dhe vaji të farave të lirit. Ngrënia në mëngjes mban metabolizmin shumë herë më aktiv gjatë ditës: Personat që hanë mëngjes janë më të dobët se ata që thjesht nxitojnë për nga dera.

Flini të paktën 7 orë gjumë
Shtatë orë gjumë në natë, jo vetëm ju ndihmon të jetoni më gjatë, por gjithashtu ul stresin, mpreh kujtesën tuaj dhe redukton dëshirat për ushqim të tepërt. Vendosni një regjim gjumi dhe përmbajuni atij. Objektivi im është 10.30. emisionet e vona i regjistroj dhe të nesërmen i shoh ato ditën e nesërme ndërsa pedaloj një biçikletë.

“Shijoni ngjyrat” e ushqimeve
Ushqimet e shndritshme, ngjyrat e pasura janë më shumë se sa thjesht të bukura për t`u vështruar. Ato janë gjithashtu të pasura me aroma, shije dhe vitamina, komponues të fuqishëm të trupit tuaj që lidhin radikalet e lira të dëmshme në trupin tuaj dhe ulin imflamacionin. Hani nëntë lloje perimesh dhe frutash të gjalla në ditë dhe ju do të përfitoni pa pasur nevojë të hiqni dorë nga ushqime të tjera. Sa herë që unë shkoj në dyqane I kujtoj njerëzve se disa prej prodhimeve janë më të fuqishëm se barnat që shiten në farmaci. Të preferuarat e mia janë boronica dhe arugula.

Larja asnjëherë nuk është “mjaft”
Nëse keni ndërmend të shpenzoni vite të jetës tuaj me gjepura dhe duke ngrënë kos, më mirë investoni në pastrimin e dhëmbëve me fije(pe)dentare. Pa marrë parasysh se sa kohë kërkon larja e dhëmbëve tuaja, ju po humbisni një pjesë të mirë të sipërfaqes së tyre. Njësoj si të lani një pjesë të trupit tuaj dhe jo të gjithin. Por duke lënë mënjanë rreziqet, shkoj përtej higjienës dhe i pastroj dhëmbët me fije dentare: bakteret e mbetura mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Merr frymë thellë me bark
Bëje këtë kudo dhe gjithmonë. Shtyni shakullin përpara dhe thithni ajër me hundë derisa mushkëritë tuaja të jenë mbushur plot. Ato do të mbushen me oksid nitrik, një kimikat që gjendet në shpinën e hundës, I cili hap venat e gjakut. Doza e oksigjenit që do të përthithni do t’ju bëjë të ndiheni të lumtur dhe më shumë të vëmendshëm. Kjo është një nga teknikat që unë përdor gjithmonë para se të filloj një shfaqje ose punim të vështirë.

Bashkoju një klase joga
Joga është ushtrimi më i rëndësishëm i rutinës time të përditshme. Duke qenë të rrethuar nga gra të bukura, është një arsye e mjaftueshme për ju që të bashkoheni në një klasë. Por në qoftë se keni nevojë për më shumë motivim, merrni në konsideratë këtë: Yoga lehtëson stresin, ul presionin e gjakut, ngadalëson normat e zemrës, dhe rritje të fleksibilitetit. Dhe nuk ka asgjë mistike në lidhje me të. Do të bëheni më të adaptueshëm me lëvizjen e muskujve tuaj. Joga mund të arrij të vërë në lëvizje muskuj të cilët janë injoruar gjatë sporteve rutinë dhe jetës së përditshme. Manovrimi im më i preferuar është “Përshëndetja diell”.

Jeto në çift
Shpesh pyes veten se pse gratë jetojnë më gjatë se burrat? Një arsye kryesore: burrat formojnë rrjete të ngushtë dhe në të vërtetë flasin për problemet e tyre. Nëse ju përballeni i vetëm me jetën, ju do të bëni veten më të vjetër. Për shembull stresi shkakton dëmtime në trupin tuaj. Me dashurinë dhe mbështetjen e një personi tjetër, ju mund të reduktoni plakjen e brendshme.

Shmangni dietat e gënjeshtërta
Sekreti për humbje në peshë nuk është për të shmangur yndyrnat, ushqimet e ngurta, apo karbohidratet. Qëllimi i vërtetë është ulja e konsumit tuaj të përditshëm me rreth 100 kalori. Kufizimi në kalori ndihmon në zgjatje të jetës.
Të jeni një pacient i zgjuar
Doktori juaj mund t`ju mbajë në shëndet të mirë, por në fund të fundit përgjegjësia bie mbi ju. Kërkoni gjithmonë një mendim të dytë para se t`i nënshtroheni çdo procedure. Mbani një histori të shkruar mjekësore, si dhe krijoni një edukim të vetes në lidhje me ndonjë problem të familjes.
Pini çaj jeshil
Unë pi çaj jeshil tri herë në ditë. Ndihmon në rritjen e zemrës dhe si parandalues për kancerin. Çaji jeshil gjithashtu jep një nxitje të vigjilencës, mund edhe të luftojë zbokthin, edhe vetëm në qoftë se ju e hidhni direkt mbi kokën tuaj. (Kjo është ndoshta një ide e mire, në qoftë se edhe e ftohni pak.)
Djersë derisa ju jeni i lagësht
Nëse ju mund të punoni me mundim të madh, qoftë edhe për vetëm një orë në javë, ju do të gëzoni një sërë përfitimesh: reduktim të rrezikut të sulmit në zemër, humor të mirë, dhe tension të ulët. Muskujt tuaj do të bëhet më efikase, kështu që ju do të keni më shumë qëndrueshmëri për aktivitete më të këndshme edhe përvoja të mëdha.
Mëso të gatuash
Mendoj se ju e dini se sa gjalpë shkon në patatet pure në një restorant? Nëse ju mund të gatuani, jo vetëm do të kurseni para, por edhe do të fitoni kontrollin mbi atë që shkon më mirë me ushqimin tuaj. Plus, për gratë, një njeri që di se si të gatuaj është aq “sexy” sa një nga yjet kinematografik.