Ilaçet shtëpiake për qerpikë më të gjatë

Ilaçet shtëpiake për qerpikë më të gjatëMe kalimin e kohës, qerpikët bëhen më tëhollë dhe më të shkurtër falë procesit të humbjes së rigjenerimit.

Ekzistojnë tretman të ndryshëm nëpër dyqane dhe sallonet e bukurisë për të pasur qerpikë më të gjatë, por të njëjtat rezultate mund t’ i arrini falë disa tretmanëve natyrale,raporton Gazeta Kosova Sot

Vaji i ullirit

Kjo është më mirë se gjithçka tjetër për pastrimin e folikulave të qerpikëve, duke eliminuar gjithçka që i kontaminon ata. Kjo stimulon rritjen dhe procesin e rritjes. Përdorni pak pambuk për të aplikuar vajin e aloe verës çdo ditë në qerpikët tuaj para se të shkoni në shtrat.

Vaji kastori

Falë përbërësve të vajit të kastorit, qerpikët forcohen dhe rriten. Sikurse te vaji i ullirit, e aplikoni para se të shkonin shtrat dhe shpëlani mëngjesin vijues. Mund të merrni edhe një ambalazh të zbrazët të masakrës, ta ruani vajin aty dhe ta aplikoni në qerpikë.

Kamomili

Pasi të keni pastruar fytyrën dhe keni hequr gjithë grimin, hidhni lulet e kamomilit në një enë. Kur të ketë vluar, e lini të ftohet dhe e aplikoni në qerpikë përmes pambukut. Përsëriteni çdo ditë, derisa rezultatet do t’i vëreni brenda muajit.

Lëngu me karota, portokaj, polen të luleve dhe lëngun e arrave

Këta përbërës përmbajnë sasi të lartë me vitamina që ndihmojnë rritjen e qerpikëve tuaj. Përzieni gjashtë karota, dy portokaj, dy lugë polen të luleve dhe një lugë lëng të pemës së arrave. Përzieni përbërësit dhe e pini në mëngjes për dy muaj.

Konsumoni ushqime që përmbajnë keratinë

Keratina është një nga nutrientet primare që mbajnë flokun e shëndetshëm. Prandaj duhet të hani ushqime të pasura me proteina, si mish pule, peshku, vezë, oriz dhe bishtaja.

Vitamina C

Vitamina C ndihmon në forcimin e eshtrave, por edhe të flokut. Hani portokaj, kivi, papaja, dredhëza, limon, dhe pemë e perime të tjera që janë të pasura me vitaminën C.