Humbni peshe me leng spinaqi

Humbni peshe me leng spinaqiNje studim i kryer nga specialistet e universitetit “Lund” ne Suedi, verteton se spinaqi ndikon per te rene ne peshe.

Sipas eksperimentit, ku moren pjese 38 femra, rezultoi se spinaqi ndihmonte ne ekuilibrimin e peshes dhe ne humbjen e kilogrameve te tepert. Grate te cilat gjate tre muajve pine leng spinaqi te fresket para se te hanin mengjes, u dobesuan pese kilograme.

Nga ana tjeter, femrat qe mbajten te njejtin regjim te balancuar ushqimi, por nuk pine leng spinaqi, humben vetem tre kilograme.

Eksperimenti verteton se perberesit e spinaqit ngadalesojne procesin e tretjes dhe ndikojne ne prodhimin e hormonit te ngopjes, çka do te thote me pak deshire dhe uri per ushqim.