Humbni deri 10 kilogramë për një javë

Humbni deri 10 kilogramë për një javëHumbja në peshë, për fat të keq, nuk është aspak e lehtë, sidomos nëse brenda një jave dëshironi të humbni 10 kilogramë brenda javës.

Por, kjo nuk do të thotë se është e pamundur. Nëse i përmbaheni dietës dhe nuk anashkaloni rutinat, do ta arrini këtë qëllim. Nuk keni pse të vuani urie për ta arritur këtë qëllim, transmeton gazeta Kosova Sot.

Ja disa nga këshillat si mund ta arrini peshën e dashur pa u brengosur rreth shëndetit.

KËSHILLË

Është e rëndësishme ta kuptoni se 10 kilogramë në javë mund të jetë e rrezikshme, nëse nuk e dini çfarë po bëni. Edhe profesionistët dhe luftëtarët e disiplinave të ndryshme mund të gabojnë, duke ekspozuar trupin e tyre ndaj dëmtimeve. Nuk ka rrugë të shkurtë për humbje në peshë, sepse kërkon shumë punë dhe sakrificë

KONSUMIMI I UJIT

Gjëja e parë që në mënyrë psikike duhet t’ia përcaktoni vetes është kontrolli ndaj konsumimit të ujit. Duhet të pini sasi të konsiderueshme të ujit, në mënyrë që trupi ta heqë qafe peshën.

KARBOHIDRATET

Për të reduktuar peshën tuaj, kilogramë brenda një jave, ju nuk guxoni që të konsumoni më shumë se 50 gramë karbohidrate brenda një dite të vetme. Kjo është për faktin se një gram i karbohidrateve është i barabartë me 2.7 gramë ujë.

ÇFARË MOS TË KONSUMONI

Ka një numër mjaft të madh të ushqimeve që duhet shmangur, nëse dëshironi të humbni sasinë e caktuar të kilogramëve brenda një jave. Sido që të jetë, listën mund ta shkurtoni duke mbajtur mend që mos të hani fruta, ushqime me kripë dhe ushqime me niseshte dhe gjithçka tjetër me sheqer.

ÇFARË TË KONSUMONI

Në vend të ushqimeve sipër që i kemi përmendur, përcaktohuni të hani ushqime të pasura me proteina. Konsumoni sa më shumë perime me gjethe të gjelbër dhe perime nga familja e lakrës. Përcaktohuni edhe për diuretik natyral, në vend që të përcaktoheni për pijet që mund të shkaktojnë fryrje.