Hithrat janë kundër anemisë

Nëse vuani nga pagjakësia, keni probleme me pagjumësinë, ju mundojnë të thatit, këtu janë hithrat. Kjo bimë shëruese është e pasur me vitamina A, B, D, E dhe K, hekur, kalcium, kalium, zink, magnez.

Ndihmon edhe te problemet e traktit urinar, te sëmundjet e mushkërive dhe te lodhja kronike, transmeton gazeta Kosova Sot.

Mundeni që për çdo ditë të konsumoni çajin e përgatitur nga hithrat, më saktësisht nga hithrat e thata ose vetë të përgatisni ilaçin shërues. Ju nevojitet gjysmë kilogrami gjethe të bimës, një limon, një mollë, 250 gramë mjaltë dhe gjysmë xhelatine. Pemët dhe hithrat i përzieni mirë në blender, e më pas ia shtoni mjaltin dhe xhelatinën, i përzieni dhe masa është e gatshme. Për çdo ditë para kafjallit dhe darkës merrni nga dy lugë nga ky S ilaç dhe shpejt do të filloni të ndiheni më mirë.