A e din se mollët luftojnë ftohjen

A e din se mollët luftojnë ftohjenKëto pemë ndihmojnë në zvogëlimin e nivelit të kolesterolit të dëmshëm dhe kanë antioksiduesin kvercetin, i cili mundëson rrjedhë më të mirë të oksigjenit në mushkëri.

Gjithashtu mollët janë burim i shkëlqyer i vitaminës C, i cili ndihmon në forcimin e imunitetit dhe me këtë lufton ftohjet, transmeton “Zeri.info”.

Përndryshe, molla e madhësisë së mesme përmban 14% të sasisë ditore të preferuar të vitaminës C dhe rreth 100 kalori, kurse trupi harxhon rreth 120 kalori për ta tretur.

Përveç kësaj, kjo pemë është njëra nga ato që ju mban të ngopur dhe është zgjedhje e mirë edhe për mëngjesin, sepse e nxit metabolizmin.