Dietë për uljen e kolesterolit

Dietë për uljen e kolesterolitShumica e kolesterolit që ju duhet prodhohet nga vetë trupi juaj.

Produktet ushqimore nga kafshët përmbajnë kolesterol shtesë si: mishi, pula, vezët, gjalpi, djathi dhe qumështi. Çdo lloj i ushqimit që përmban yndyrë shkakton ngritjen e kolesterolit në trupin tuaj.

Konsumoni 25 deri 35% yndyrë nga kaloritë e përditshme

Limitoni futjet e kolesterolit nga ushqimi në më pak se 300 mg në ditë. Nëse kolesterolit juaj është i lartë tani më, sasia e rekomanduar është më pak se 200 mg në ditë.

Merrni të paktën 25 deri në 30 gramë fibra në ditë

Frutat, perimet, dhe bishtajoret janë burime të mira të fibrave të tretshme, të cilat reduktojnë kolesterolin tuaj. Fibrat gjenden edhe në fasule, mollë, dardha, elb, dhe kumbulla të thara.

Hani karbohidratet komplekse

Hani bukë gruri të zi dhe orizi në vend të bukës së bardhë . Kjo do të rrisë nivelin tuaj të kolesterolit HDL.

Hani një sasi të matur arra

Arrat dhe bajamet janë të pasura me acide yndyrore të shëndetshme dhe mbajnë enët e gjakut të shëndetshme dhe elastike. Kini kujdes të mos për të ngrënë shumë arra sepse ato kanë shumë kalori, kështu që vetëm një pjesë të vogël do të jetë e mjaftueshme. Ashtu si me çdo ushqim, të hahen shumë arra mund të shkaktojë mbipeshë dhe të qenit në mbipeshë ju vë në rrezik të lartë për sëmundje të zemrës.

Zgjidhni peshkun mbi mishin e kuq

Peshku përmban Omega-3, acid yndyror që rregullon presionin e gjakut. Mjekët rekomandojnë që të hani peshk të paktën 2 herë në javë. Peshqit me nivele të larta të Omega-3 janë : skumbri, trofta e liqenit, harengat, sardelet dhe salmoni. Nëse nuk ju pëlqen peshku, ju mund të merrni Omega-3 acide yndyroren në formë të kapsulave.

Përdorni vaj ulliri çdo ditë

Vaji i ullirit përmban antioksidantë që mund të ulin kolesterolit pa ndryshuar HDL-në tuaj. Rekomandohet rreth 2 lugë, ose 23 gramë, vaj ulliri në ditë.

Hani 6 vakte të vogla në ditë

Një studim britanik ka treguar se ata që hanë 6 vakte të vogla në ditë kanë kolesterol më të ulët se ato të hanë dy vakte në ditë, përkundër faktit se ata që kanë ngrënë 6 vakte kanë konsumuar më shumë kalori dhe yndyrë.