Dieta me karotë

Dieta me karotëA do të dëshironit të humbnit 3 kg për 3 ditë? Hani karota! Ushqimi i bazuar në karota jo vetëm se sjell deri në humbjen në peshë, por pastron organizmin.

Për 3 ditë mund të humbni rreth 3 kilogramë. Dieta zgjat vetëm 3 ditë, por nëse dëshironi ta aplikoni dy herë, bëni pauzë midis dy kohëve DIETA ME KAROTË Karota është një nga perimet më të dobishme,shkruan gazeta Kosova Sot.

Përmban shumë betakarotinë, vitamina, si ato PP, C, E, K, vitamina të grupit B dhe kalium, hekur, fosfor, magnez, bakër, jod, zink, fluor. Katër deri pesë herë në ditë hani një porcion të karotave të freskëta të ziera. Sasia nuk është e kufizuar, por zakonisht 2 karota të mëdha mjaftojnë për një porcion. Mund ta përgatisni edhe si sallatë duke shtuar pak kripë dhe lëng limoni. Secili porcion me karota mund të hahet, pasi të keni konsumuar mollë, kivi, grejpfrut, portokaj. Mollët mund t’i përzieni me karotë, e mund t’i hani edhe ndaras. Do të ishte mirë të pini sa më shumë ujë dhe çaj, pa sheqer.