Çrregullime hormonale, 10 super ushqime që e rregullojnë

Çrregullime hormonale, 10 super ushqime që e rregullojnëPrishja e balancës hormonale dhe inflamacioni shfaqen shpesh duke u bërë fajtor për simptoma të tilla si; dhimbje trupi, lodhje, tension të lartë të gjakut, dhimbje koke,etj..

Për fat të keq ata mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve më të rënda, të tilla si kanceri dhe diabeti.

Lajm i mirë është se nëse konsumoni disa ushqime të caktuara do të ndihmojë për të balancuar hormonet tuaja dhe për të zvogëluar inflamacionin. Për të ndihmuar të ulësh rrezikun për sëmundje, provoni duke shtuar më shumë nga 10 ushqime në në dietën tuaj. Keto ushqime gjithashtu do tju ndihmojne te bini ne peshe.

apples_750

Molla
Molla janë të pasura me quercetin, një antioksidant që ul inflamimin. Hulumtimet tregojnë se molla lufton presionin e lartë të gjakut, zvogëlon rrezikun e kancerit, lufton infeksionet virale dhe shumë më tepër.

Boronica
Boronica nuk janë vetëm të ëmbla, por ata gjithashtu kanë aktivitet të lartë antioxidant. Hani tre ose katër gota boronica në javë. Kanë përfitime të tjera të shumta shëndetësore; ato përmirësojnë shëndetin e zemrës, për të parandaluar infeksionet e traktit urinar

Salmon
Salmoni është i pasur me Omega 3, acide yndyrore dhe proteina. Hulumtimet tregojnë se salmoni ul inflamimin dhe ndihmon kontrollin e insulinës.

Spinaqi
Spinaqi është një burim i madh i një steroidi të bimëve (phytoecdysteroids), e cila ka qenë provuar se ndikon në rritjen e metabolizmit dhe ndikon tek nivelet e ulëta të insulinës.

Çaji jeshil
Ju ndoshta tashmë i dini disa nga përfitimet e shumta shëndetësore të çajit të gjelbër. Studimet sugjerojnë se rrit metabolizmin. Çaji jeshil gjithashtu përmban theanine, një kompleks i cili zvogëlon lirimin e kortizolit (një hormon stresi).

Avocado
Avokado është një nga frutat më të shëndetshëm në botë. Ajo është e pasur me yndyrna të shëndetshme dhe fibra. Sipas hulumtimit, avokado zvogëlon thithjen e estrogjenit dhe rrit nivelet e testosteronit.

Bajame
Bajamet ndihmojnë rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, të cilat për pasojë redukton rrezikun e diabetit tip II. Ato gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq në trup..

Brokoli
Brokoli përmban një kompleks natyror i quajtur glucosinolates, e cila ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të estrogjenit. Një filxhan brokoli do të japë furnizim të mjaftueshëm të vitaminës C në ditë. Brokoli gjithashtu do t’ju japë kalium, kalcium dhe magnez. Këto minerale të përmirësuar funksionalitetin e muskujve dhe për të forcuar kockat.

Fara liri
Janë të pasura me antioksidantë, fibra dhe yndyrna të shëndetshme. Ato kalojnë nëpër zorrë pa u tretur, kështu që duhet të blejnë fara të lirit të bluara ose ti bluajmë vetë.

Rrepa
Rrepat janë të pasura me minerale dhe acide yndyrore. Ju mund të konsumoni të freskëta ose lëng.