Cdo moshe ka bazen e saj te make-up

Thuhet shpesh, qe ka nje moshe per cdo gje, dhe kjo vlen edhe per kujdesin e look. Ka nje moshe per te veshur mini dhe taka te larta, nje moshe per te luajtur me floket, dhe sigurisht nje moshe per make-up.

Nga tonalitet e ndryshme, cdo femer duhet te dije te zgjedhe beauty case qe i pershtatet, duke pasur parasysh moshen e saj biologjike. Kjo, jo shume sepse jeni me te plakura dhe duhet te guxoni me pak, por sepse trupi jone ka ndryshuar dhe me kete kane ndryshuar edhe zakonet tona.

– 20 vjec: vajzat e reja mund te kene liri me te madhe per te krijuar me lekuren e tyre te fresket. Per kete baza e grimit duhet te synoje tek transparentja. Korrektori per kete moshe nuk eshte i nevojshem dhe mbi te gjitha nese nuk kane rrath nen sy, ne te kundert mund te perdoret me nderprerje rreth syve dhe ne rrenjen e hundes.

– 30-45 vjec: Ne te tridhjetat lekura e fytyres fillon te ndryshoje, humbet shkelqimi dhe fillojne te dalin shenjat e para. Eshte mire qe te zgjidhni nje fondotinte hidratuese/ushqyese dhe nje korrektore per ta shtrire ne pikat e duhura. Eshte e rendesishme te beni kujdes me tonalitet qe do te aplikoni ne fard.

– Over 45 vjec: Eshte e paevitueshme, sa me shume ti afrohemi te 50-ve dhe aq me shume tiparet e fytyres tone tentojne te ndryshojne. Shfaqen rrudhat dhe lekura humbet elasticitetin dhe freskine. Beauty routine do te jete ne kete menyre me e thjeshte por jo per kete me pak efikase. Fondotinta duhet te jete uniforme, ngjyrat me te pershtatshme per kete moshe duhet te jene nga e arta.

E rendesishme eshte te dini te zbaviteni me imazhin tuaj, duke ditur te vleresoni pikat e forta tuaja dhe per te qene gjithmone ne rregull, sepse tek e fundit bukuria nuk njeh moshe./ikub/