Canta me e shtrenjte ne bote

Eshte nje pochette per Nje mije e nje nete. Hyrja e saj zyrtare ne Rekordet Guinness te kesaj kategorie dhe kete ja ka siguruar cmimi marramendes prej 3.8 milion dollaresh.

Quhet 1001 Nights Diamond Purse, ne homazh te perralles orientale, e krijuar nga mainson Mouawad, eshte kufiri i fundit i luksit.

E krijuar me ar 18 karat, canta e cmuar eshte e veshur nga 4517 brilant (105 ngjyre te verdhe, 56 ngjyre roze, dhe 4356 te bardhe), per nje totali prej 381,92 karat. per te realizuar kete pochette te cmuar ne forme zemre, u deshen 4 muaj, 8800 ore pune dhe kontributi i 10 artizanaleve.

“Ashtu si historite e Sherazad, qe terhoqen lexuesit me historite e saj, ne te njejten menyre, canta prej Nje mije e nje netes nga Mouawad u dizenjua per te mahnitur me bukurine e saj e cila i dedikohet mijerave diamanteve”, shpjegon Pascal Mouawad.

Behet fjale per rekordin e dyte per shtepine prestigjoze te argjendarise. Ne 2003, firma realizoi ne bashkepunim me Victoria’s Secret recipetat me te shtrenjta ne bote, qe ne ate kohe u vleresua me 11 milione dollare./ikub/