10 kercime per te tonifikuar trupin

Cfare ka me te mire sesa te jeni ne forme duke u zbavitur? Fal kercimit eshte e mundur te beni nje aktivitet fizik argetues dhe ne te njejten kohe te skalisni kofshet, te holloni belin dhe te tonifikoni abdominalet!

E rendesishme eshte te zgjedhim nje kercimin qe na pelqen me shume dhe ne baze te nevojave tona. Kemi nevoje te humbasim peshe? Me mire burlesque! Duam te pasme si Pippa Middleton? Jepini me Hip hop!

Kercimi i barkut- Ne te kundert nga sa mund te mendoni kercimi i barkut nuk sherben vetem per te qene sa me sensual, por edhe per te tonifikuar muskujt e abdomenit dhe te bustit. Eshte ideal per ato qe kane pesuar trauma fizike dhe nuk mund te bejne sforco te teperta.

Burlesque- Kercimi-strip tease qe ka kercyer Dita Von Teese eshte ideal per te djegur yndyren, te forconi barkun dhe te rimodeloni kembet.

Kercimi klasik- Nuk eshte e nevojshme te interpretojme Mjelmen e Zeze nese bejme dance klasik, mund te fokusoheni ne fuqine kardiotonike dhe ne mundesine per te forcuar muskujt abdominal dhe te shpines.

Zumba– Deshironi te levizni me ritem dhe te humbi peshe? Asgje nuk eshte me e mire sesa Zumba perju. Ben mire per zemren dhe ndihmon te skalismuskujt, glutealet dhe kofshet.

Bhangra- Lereni veten te josheni nga orienti dhe provoni kete lloj kercimi eshte nje ilac i vertet per zemren, per shpinen dhe per barkun. Per me teper me Bhangra do te permiresoni shume ekuilibrin tuaj.

Salsa- Ky kercim i ben mire si fizikut dhe humorit! Do te keni kembe tonike por edhe shpina dhe gjoksi do te forcohen nga kercimi ne cift.

Kercime afrikane- Nese keni deshire te zbaviteni me nje kercim origjinal dhe ne te njejten kohe qe i ben mire trupit tuaj zgjidhni kercimet afrikane, do tju ndihmojne te punoni me stretching dhe me zemren.

Kercime salle- Keto lloj kercimesh jane shume te mire per tju sjelle ne forme ose per tu mbajtur ne levizje kur nuk jeni me te rinj. Ndihmojne te punoni me ekuilibrin dhe ne te njejten kohe forcojne trupin.

Hip-Hop- Ideale per ata qe deshirojne te tonifikojne kofshet, meqe shumica e levizjeve behet me gjunje te thyera, por ky kercim eshte shume i mire edhe per shpinen dhe barkun.

Tip-Tap- Asgje nuk do tju bej te humbisni peshe me shume se nje tip-tap i vjeter! Levizje te shpejta dhe te koordinuara mire favorizojne qarkullimin dhe muskujt qendrojne tonik.